Zkušenosti - tady můžete něco prožít
Metamorfóza je záhadný jev, kdy hluboko v nitru země pod silným působením tlaku, teploty a pohybu dochází k tomu, že se beztvárný a neforemný nerost přeměňuje na nerost pravidelný. Tak vzniká v průběhu milionů let mramor, onen drahocenný stavební materiál, kterým byli nadšeni nejen umělci a stavebníci z dob Antiky, ale i v dnešní době je velice žádaný.
V Antické architektuře bal mramor brzy znám jako stavební materiál, kterým bylo možné vyjádřit styl, eleganci a postavit z něj neobyčejně krásné stavby. Na mnohých místech bylo používání mramoru redukováno do formule: Více mramoru znamená větší luxus. Tak myslela většina stavitelů Antiky, že luxus souvisí s maximálním možným množstvím mramoru. My to vidíme ale dnes jinak. Poptávka není už po luxusu, ale po kvalitě bydlení. Věříme, že jsme právě s ohledem na to našli optimální materiál. Ne, když je používán velkoplošně, ale když ho použijeme jako doplněk vnitřní architektury. Kromě toho získává mramor jeho užíváním jako topení z přírodního kamene ještě jednu zvláštní funkci. Takže není jen krásný, ale je i zároveň užitečný.
Zdatní pracovníci těží s velkou námahou několikatunové bloky žuly a mramoru v tradičních kamenolomech Itálie a Řecka. Tyto bloky oddělují hydraulickými klíny podle dělících přírodních linií. Mnohé druhy kamene jsou k nalezení jen v určitém kamenolomu, jiné jen na určité hoře nebo třeba v celém regionu. Volakos-mramor je například těžen v kamenolomu v oblasti Volaka v Řecku. Po těžbě jsou bloky odvezeny do firem zpracovávajících přírodní kámen. Tam jsou pak bloky rozřezány obrovskými rámovými pilami na tabule, což může trvat někdy i několik dní.
Následuje zušlechťování - práce kameníků, kteří tabule žuly nebo mramoru brousí a leští, jakoby to byly surové diamanty tak dlouho, dokud jejich povrch není zářivě bílý, béžový nebo načervenale modrý a třpytivý a dokud kámen neodhalí jeho stylovou krásu. Takto získává mramor jeho typický sametový a příjemný lesk. Na konci tohoto pracovního procesu jsou ještě broušeny a leštěny hrany. Když jsou tyto práce ukončeny, vyfrézujeme na zadní straně desky žlábky, které osadíme elektrickým topným vedením a opět uzavřeme mramorovým šamotem. Nyní je deska topení z přírodního kamene hotova.
Tam, kde dříve visel radiátor, je teď místo pro fantazii. Tam, kde dříve visel lakovaný plech, je teď místo pro krásu. Mramorové topné díly - topení z přírodního kamene jsou jako obrazy přírody se zvučnými jmény jako Rushita, Rosa Beta nebo Blue Pearl.